ZEYNEP ÖZTAŞKIN

Anasayfa Tedmed Network ZEYNEP ÖZTAŞKIN

ZEYNEP ÖZTAŞKIN

2010 MEZUNU

mimar

SATT DESİGN

instagram: @satt.design

1_ Öncelikle bize TED İstanbul'dan sonraki eğitim hayatınızdan bahseder misin? İkinci olarak şimdi neler yaptığından.

TED İstanbul Koleji’nde 12 yıl eğitim gördükten sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden  mezun oldum. New York’ta Studio Daniel Libeskind ve Amsterdam’da UN Studio’da bir süre çalıştıktan sonra aile şirketimizin inşaat ve mimari projelerinde yer aldım. 2019’un Eylül ayında TED mezunlarından olan ablam Dilara Satoğlu ile birlikte mimari ve iç mimari projeler tasarlayıp uyguladığımız Satt Design Studio’yu kurduk. 

2_Kız kardeşiniz Mimar Dilara Satoğlu aynı zamanda TED İstanbul mezunu ve "Satt.Design" ı beraber kurmuşsunuz. Beraber çalışmak hakkındaki tecrübeleriniz nedir?

Mesleğe adım attığımızdan beri beraber çalıştığımız için birbirimizin güçlü yönlerini biliyoruz ve buna göre bir çalışma sistemi oturttuk. Beraber çalışmak birbirimize karşı daha açık olabildiğimiz için işlerin daha hızlı ve sorunsuz ilerlemesini sağlıyor. Diğer ortaklıklarda oluşabilecek sorunlar kardeşlik ilişkimiz sayesinde bir kopukluk yaratmıyor.​

3_Tasarım süreçlerinizi bize anlatır mısınız? İlham aldığınız tasarımcılar kimler?

Tasarım sürecimiz ilk olarak müşteriyi tanıyarak ve isteklerini, yaşam tarzını anlamaya çalışarak başlıyor. Bunun üzerine moodboardlar sunup projenin genel tarzına karar veriyoruz ve daha sonra konsept projemizi oluşturuyoruz. Devamında da malzeme seçimleri, mobilya çizimleri ve diğer uygulama çizimleriyle projenin tasarım kısmını tamamlamış oluyoruz. Ricardo Bofill, Yabu Pushelberg, Benjamin Vandiver, Piet Boon gibi detaylara önem veren tasarımcılardan ilham alıyoruz.

4_Kreatif işlerin en zor taraflarından biri müşteriyi memnun etmek. Özellikle, iç mimarlık konusunda ilişkileri yürütmek epey zor. Bu konuyla ilgili tecrübeleriniz neler?

Projeye başlarken müşteriyi iyi tanımak ve isteklerini anlamak ilerleyen süreçte sorunsuz ilerlemek açısından oldukça önemli. Karşılıklı güven olduktan sonra proje her iki taraf için de güzel sonuçlanıyor.

5_ Destek beklediğin ya da hayata geçirmek istediğin projeler neler?

Son zamanlarda çoğunlukla ev ve mağaza projeleri yaptık. Restoran, otel ya da çok fonksiyonlu karma projeler alarak tasarımlarımızı bu alanda da göstermek istiyoruz.​

6_  TED İstanbul Ailesi'ne iletmek istediğin bir mesaj var mı?

TED’li olmanın ayrıcalığını hayatımızın her alanında hissedebiliyoruz. Verdiği eğitim ve kültür dışında bize birlik ve beraberlik duygularını en güzel şekilde kazandırdığı için TED’i ve orada geçirdiğimiz güzel günlerimizi hep mutluluk ve özlemle hatırlıyoruz.