UMUT EMRE ERKAN

Anasayfa Tedmed Network UMUT EMRE ERKAN

UMUT EMRE ERKAN

2004 MEZUNU

Mimar 

instagram:@umut.emre.erkan

www.umutemreerkan.com

 

 

1_ Öncelikle bize TED İstanbul'dan sonraki eğitim hayatınızdan bahseder misin? İkinci olarak şimdi neler yaptığından.

TED İstanbul Koleji’ne 7. sınıftan itibaren katıldım. 2004 senesinde mezun oldum. TED İstanbul’un kuruluşundan sonra ikinci mezun öğrenciler bizlerdik. Ardından Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nden mezun oldum.

Üniversite dönemimde çeşitli mimarlık firmalarında çalışmalarda bulundum. Ayrıca ailece inşaat sektöründe olduğumuz için kendimize ait şantiyelerde de çeşitli görevler alarak tecrübe kazandım.

Üniversiteden mezun olduktan sonra kendi firmamıza ait inşaat şantiyelerinde şantiye şefliğinden proje yöneticiliğine kadar birçok görev aldım. Taahhüt işleri, yap-sat, toplu konut işleri vb. birçok inşaat alanında tecrübem oldu. Bunun paralelinde serbest çalışmalarımı da sürdürerek almış olduğum ofis ve kafe gibi projeleri de gerçekleştirdim. Bu işler, proje aşamasında başlayıp anahtar teslim uygulamaya kadar geniş bir yelpazede devam etti.

Şu anda özel bir firmada otel ve ofis proje konseptli bir şantiyede hissedarların temsilci mimar görevini sürdürmekteyim. Bu kapsamda genel şantiye kontrolü ve yönetimi ile ilgileniyorum.

 

2_Mimarlık eğitiminin içinde bir çok dinamiği barındırıyor. Estetik, pratiklik, malzeme bilgisi, hatta içinde insan yaşadığı için sosyoloji ve psikoloji bile buna dahil. Siz kendi projenizde nelere dikkat ediyorsunuz?Yaptığımız her proje geliştirmede, mekanın bulunduğu konum, demografik yapısı, çevresel faktörleri, çevre mimarisi ve iklimi göz önünde bulundurarak kadromuzla birlikte tasarım sürecine giriyoruz. İstişare sonrası karar vererek yapacak olduğumuz projede fonksiyonelliği ve kullanılabilirliği ön planda tutarak hayal ettiğimiz projeleri gerçekleştiriyoruz.

 

3_İnşaata başlamadan önce hazırlık sürecinde ne gibi araştırmalar yapıyorsunuz?

İnşaata başlamadan önce, inşaatı yapacak olduğumuz arsa üzerinde çeşitli testler gerçekleştirmek zorundayız. Bu testler, zemin etüt raporları ile başlayıp inşaat ruhsat alımına kadar süregelen bürokratik bir sürecin bir parçası. Bu süreçte adım adım takip ederek, belediye ve tapu kadastro yönetimleriyle uyum halinde titiz bir çalışma gerekmektedir.

Tüm bu işlemler bittikten ve inşaat ruhsatı alındıktan sonra önceden belediyeye tasdik ettirdiğimiz projemizi gerçekleştirmeye hazır hale gelmiş oluyoruz.

 

4_İlham aldığınız tasarımcılar kimler?

Tabi bu soru sorulunca, çok bilindik ve dünya çapında ünlü hale gelmiş mimarlar akla geliyor: Zaha Hadid, Frank Gehry, Norman Foster gibi. Ancak kitaplarıyla büyüdüğümüz ve hala yararlandığımız Sedat Hakkı Eldem’in benim için ayrı bir yeri vardır. Standart kitaplarındaki sadelik ve teknik bilgi okul hayatımda ve iş hayatımda bana çok yol göstermiştir.

 

5_TED İstanbul Ailesi'ne iletmek istediğin bir mesaj var mı?

TED İstanbul Koleji ailesine, bana göstermiş olduğu emek ve özveriyi her zaman ve her yerde gururla taşıyacağımı ve TED İstanbul'lu olmanın verdiği gururu nesilden nesle aktaracağımı söyleyebilirim.