ELİF KOYUTÜRK

Anasayfa Tedmed Network ELİF KOYUTÜRK

ELİF KOYUTÜRK

2011 MEZUNU

instagram: @eliffkoyuturk

1_ Çoğumuz okul yıllarında resim ve müzik derslerine girdik. O zamanlar çocuklara özgü bildiğimiz aktiviteler yetişkin zamanlarımızda kurtarıcımız olacakmış meğer. Kendin için benzer şeyler söyleyebilir misin?

Okullarda erken yaşta alınan sanat dersleri, çocukların kendi zengin ve yaratıcı dünyalarına girmelerine imkan verip, kendi dillerini keşfetmesi demek benim için. Haftanın favori birkaç saatlik bölümüydü benim için o zamanlarda.

Yani, kimsenin seni sorgulamadığı ve ruhunu kağıda akıtabildiğin bir zaman. Kim sevmez ki?

Sanat alanına kariyerim diyebildiğim için çok mutluyum.

2_ Fotoğrafların ve Anadolu arasında ilişki nedir? İlham aldığın başka neler var?

Ben, belgesel yapımcısı, yönetmeni, görüntü yönetmeni ve fotoğrafçısıyım. Aile kökenlerim Gaziantep’ten. Anadolu ile olan ilişkim hep güçlü oldu. İnsanların kökenlerini bilmesi ve sanatına, ruhuna sahip çıkması benim için çok büyük değer taşıyor. Nereye gidersen git, ait olduğun yeri bildiğinde bu projelerine de yansıyor. Orada olan insanların problemleri, sevinçleri, kültürleri senin de bir parçan çünkü. Benim ilham aldığım şeyler doğal olan her şeydir. Bir hayvan, bitki, insan... Bana kendisi gibi geldiği sürece benim kalbime konuşur ve bakın, sanat ruhunuza bağlıdır. Kalbinize konuşsun yeter ki.

3_Fotoğraflar dışında filmlere olan ilgin ve "Last Guardins of Anatolia" adında bir filmin var. Projeni bize anlatabilir misin?

“Last Guardians of Anatolia” filmi benim yapımcılığını, yönetmenliğini, görüntü yönetmenliğini ve editörlüğünü üstlendiğim orta metraj, Sarıkeçili Yörükleri’ni konu alan belgeselim. Eylül ayında Amerika’da açılışını yapıyor olacağım. Şu anda post prodüksiyon aşamasında. Çok heyecanlandığım bir projem Yörükler. Ben de onlar gibiyim çünkü; özgürlük, doğa anlayışı ve estetikleri hem gözüme hem kalbime konuşuyor. Bu belgeselde de zaten izleyicilerim bu duyguları hissediyor olacak. Onların o toprağa nasıl bastığını anlıyor olacak ve neden bu kültürün yok olduğunu da...

4_ Seyahat hayatının bir parçası gibi duruyor. Yeni kültürler tanımak ve yolculuk seni ne şekillerde besliyor?

Yeni olan her şey, yeni bir yemek gibi. Yeni baharatlar kesiyorsun hayatın çorbasına! Daha fazla karakter, daha fazla sahne demek. Her zaman köklerinden sallanmayı bilmek gerek ki yaprakların daha geniş alanlara, çiçeklerinin kokusu daha uzaklara yayılsın. Benim hayatım seyahatler ile dolu, çünkü prodüksiyonlarım tek bir ülkede değil birkaç kıta arasında git-gelli oluyor. Hem yok olan kültürler, hem de ekstrem spor çekince… 

5_ Destek beklediğin ya da hayata geçirmek istediğin projeler neler?

Şu anda masamda Guardians of Anatolia var. Türkiye ayağında tanıtımını yaparken desteklemek isteyen olursa, bana yazabilir!

6_  TED İstanbul Ailesi'ne iletmek istediğin bir mesaj var mı?

TED’li olmaktan gerçekten çok gurur duyuyorum. Bütün öğretmenlerimizin ellerinden öpüyorum.