DİLARA SATOĞLU

Anasayfa Tedmed Network DİLARA SATOĞLU

DİLARA SATOĞLU

2005 MEZUNU

iç mimar

SATT DESİGN

instagram: @satt.design

1_ Öncelikle bize TED İstanbul'dan sonraki eğitim hayatınızdan bahseder misin? İkinci olarak şimdi neler yaptığından.

2005 yılında TED İstanbul Koleji’nden mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünü bitirdim. Daha sonra Milano Domus Academy’de ürün tasarımı üzerine yüksek lisans yaptım. Bir süre New York’ta Tihany Design firmasında çalıştıktan sonra İstanbul’a dönerek aile şirketimizin mimari projelerinde yer aldım. 2019 yılında kendisi de TED mezunu olan kardeşimle ‘SATT Design Studio’ olarak yeni bir marka kurmaya karar verdik ve bu markamızla mimari ve iç mimari projeler tasarlamaya devam ediyoruz. 

2_Kız kardeşiniz Mimar Zeynep Öztaşkın aynı zamanda TED İstanbul mezunu ve "Satt.Design" ı beraber kurmuşsunuz. Beraber çalışmak hakkındaki tecrübeleriniz nedir?

Üniversiteden mezun olduğumuzdan beri, yurtdışında olduğumuz belirli dönemler hariç, aile şirketimizde hep birlikte çalıştık. Bu sebeple alışma konusunda herhangi bir zorluk çekmedik, birbirimizin güçlü yanlarını bildiğimiz için iş bölümü ve planlama gibi konularda sıkıntı yaşamıyoruz. Kardeşle birlikte çalışmak bir bakıma her şeyin daha şeffaf ve net ilerlemesini de sağlıyor. diyebilirim.

3_Tasarım süreçlerinizi bize anlatır mısınız? İlham aldığınız tasarımcılar kimler?

Tasarım sürecimiz öncelikle müşterinin isteklerini ve tarzını analiz etmek adına ön görüşmeler ve moodboard sunumlarıyla başlıyor. Daha sonra müşteri tarafından istenen unsurlarla kendi yorumlarımızı harmanlayıp konsept projemizi oluşturuyoruz. Bu aşamadan sonra malzeme seçimleri, teknik çizimler gibi detaylara yöneliyoruz. İlham aldığımız tasarımcılar genelde Kelly Wearstler, Yabu Pushelberg, Piet Boon gibi kendi tarzlarında özgün ve sofistike mekanlar yaratan tasarımcılar oluyor.

4_Kreatif işlerin en zor taraflarından biri müşteriyi memnun etmek. Özellikle, iç mimarlık konusunda ilişkileri yürütmek epey zor. Bu konuyla ilgili tecrübeleriniz neler?

Projenin en başında müşteriyle birbirimizi anlayabilmek ve aynı dili konuşabilmek zamandan tasarruf etmek adına çok önemli oluyor. Ayrıca mesleğimiz gereği müşterinin günlük yaşantısına, ailesine ve rutinlerine fazlasıyla dahil olmuş oluyoruz. Bu nedenle dengeyi iyi kurmak gerekiyor. İşin başından sonuna dek profesyonelliği elden bırakmadığınız ve projeye olan sağlam tutumunuzu hissettirdiğiniz sürece genelde her şey olumlu sonuçlanıyor. 

5_ Destek beklediğin ya da hayata geçirmek istediğin projeler neler?

Son zamanlarda çoğunlukla ev ve mağaza projeleri yaptık. Restoran, otel ya da multi fonksiyonlu projeler alarak bu yönde de kendimizi göstermeyi amaçlıyoruz. 

6_  TED İstanbul Ailesi'ne iletmek istediğin bir mesaj var mı?

TED İstanbul Koleji’nden mezun olmak bize hem edindiğimiz sosyal çevre ve hem de genel kültür açısından çok şey kattı. TED’li olmanın faydalarını hayatımızın her aşamasında görmeye devam ediyoruz.